Your address will show here +12 34 56 78
Sıfır Atık

Birkaç Öneri

Yüksek lisans olarak Çevre Mühendisliği okumam, genç yaşlarda Green Peace’e katılma isteğimin babam tarafından geri çevrilmesinin bir sonucu sanırım. Bu şekilde çevreyi daha farklı şekilde koruma aktivitelerine katılabilecektim.

Takip ettiğim Bea Johnson, Lauren Singer gibi aktivistler sayesinde, kendimce bir şeyler yapmaya başladım. Sıfır atık bir ideal. Kimse benim yaptıklarımı yapmak zorunda değil ancak atıkları azaltmaya yönelik birkaç adım, büyük fark yarattı. Çevreyi korumakla birlikte, bana zaman kazandırdı. Ayrıca daha ekonomik yaşıyorum.

İşte birkaç örnek:

Uçağa binmiyorum. Bazen zorlasa dahi, gideceğim yerlere yürüyerek, bisikletle ve toplu taşıma ile gidiyorum. Ne yazık ki çalıştığım süreçlerde işim gereği çok uçağa bindim. Gezilere gittim. Ama zararın neresinden dönsen kardır diyerek şu anda buna bir dur dedim. 
Plastik ambalajlı ürün almamaya çalışıyorum: Alışverişe giderken yanımda torbalarım, sefer taslarım var. Başta mahalle esnafı bana plastik içinde ürün vermek yerine, malzemeleri sefer tasına doldururken oldukça eğlendi. Şimdi ise “Abla sen bu işi biliyorsun” laflarını daha çok duyuyorum.
Evet biraz hazırlık gerektiriyor alışveriş, ancak bez torbam hep yanımda. “Poşet istemiyorum”.
Solar Enerji
Solar enerjisinden faydalanıyorum. Hani şu şarj edilebilir makinalar var ya, gün içinde şarj ediyor, gece onları kullanıyorum. Çok eğlenceli. Ayrıca kendi kendime mutlu oluyorum elektrik faturasında her ay düşen kW değerini görünce. 
İkinci El

İkinci el giysi alıyorum. Beğendiğim bir şeyi dükkandan temin etmem çok nadirdir; bunun için bir süre ikinci elini bulamamış olmam gerek. İkinci el, bildiğiniz eski bit pazarları en keyif aldığım yerler. O kadar ilginç şeyler, güzel şeyler bulmak mümkün ki! Deneyin, bayılacaksınız. Örnek paylaşmam gerekirse, İstanbul’da Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin ikinci el mağazaları kesinlikle uğranması gereken yerlerden.

Not: Eşyalarımı arkadaşlarımla değiş tokuş etmek, yeni bir şey almakla aynı dopamin hormonunu salgılamama neden oluyor. Ayrıca minimalist yaşam tarzım çerçevesinde evde bulundurduğum her şey ya kullanılıyor ya da bana güzel geliyor. Onun dışındaki her şeyden ama her şeyden kurtuldum 😊