Your address will show here +12 34 56 78
Bir Dikili Ağacım Var

EVLATLIK AĞAÇLAR
Almanya’da bir iş denemesi amacıyla bulunduğum sırada YouTube üzerinden iki İspanyol gencinin, dedelerinin isteği ile aile portakal bahçesini kurtarmak üzere çağrılarına denk geldim. İki genç büyük şehirdeki hayatlarını, mesleklerini bırakıp tarıma odaklanmaları çok dikkatimi çekti. Tüm hesaplamalara rağmen, organik tarım da yapsalar, aile şirketini kurtarmalarının mümkün olmadığını görüyorlar. Bu dönemin çılgın gençlerini hiçbir şey durdurmuyor ya, ağaçları evlatlık vermeye karar veriyorlar. İspanya’ya tatil için giden Almanlar bu projeye çok ilgi gösteriyor. Ağaçların üstünde ebeveynlerinin isimlerini yazdığı künyeler alıyor. Ne zaman aşı olmuşlar, ne kadar ürün vermişler; istediğiniz her zaman gelip görebiliyorsunuz. Yılda bir – iki kere de ürünlerinden gönderiyorlar. Elbette Türkiye’de de var. Sadece yeterince yaygın değil. Almanya’da bu proje ile karşılaşınca hemen Türkiye’de izini sürdüm ve birkaç meyve ağacı evlat edinmeye karar verdim. 

Mesele toprak ise, aptallık söz konusu olabilir mi?
Tarımı ticaret olarak yapan bir arkadaşım “Para kazanamazsın, 
sana aptal mısın derler” dedi. 
Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Faktültesi’ne yazılmam da işte tam bu yüzden. Tarım ön lisansı okumaya karar verdim. Yeniden, taze bir öğrenci olarak elbette merak ettiğim, kendi okuduğum mühendislik alanıyla toprağı kombine ettiğimde nelerin mümkün olacağı. Aklımın paçalarını sıvadım anlayacağınız. 

Ayrıca doğum günü hediyesi kabul etmediğimi de belirttim çevreme. Doğum günümde bana bir hediye almak istiyorsanız bir ağaç dikimine vesile olun. Hem beni hem çocuklarınızı mutlu edersiniz.
Arkadaşlarım ve çevrem yeni döngüme uyum sağlayacaklardır. Zira bana aldıkları hediye, geleceklerine en güzel armağan.
Harika Bir Döngü
Ayrıca gönüllü eğitimler veriyorum. Sivil toplum kuruluşlarında buna karşılık ağaç veya çocuklar için doğa eğitimleri alabiliyorsunuz. Bence başkalarından öğrendiklerimi, gönlümü ve aklımı katarak geliştiriyor ve tekrar başkalarının geliştirip öğrenmeleri için paylaşmaya devam ediyorum.
Harika bir döngü değil mi? Sizde çevrenize doğum gününüzde bir ağaç dikilmesinden mutlu olacağınızı söyleyebilirsiniz.